Schvácení kopyt

25. února 2008 v 10:37 | Petra Kusá |  Zajímavosti

Schvácení kopyt

Popis nemoci : Zánět vazivového střelu uvnitř kopyta . Protože je vazivo vně kopyta, nevytvoří se při zánětu na povrchu žádné otoky, jen jsou nohy na omak horké.
Příznaky : Kůň kulhá nebo vůbec nechce chodit . Koně postiženi touto chorobou někdy natahují přední nohy před sebe a váhu těla přenášejí na zadní nohy .

Závažnost : Schvácení kopyt může být velmi těžké onemocnění . V nejhorších případech dochází k uvolnění kopytní kosti, která dokonce může prorazit ven .
Příčina : Přejídání se nebo příliš šťavnatá tráva na jaře a v létě .
Léčba : Pokud má kůň příznaky této nemoci, zavři ho do stáje, nedávej mu žádné krmení, jen trochu sena nebo slámy z ječmene, a ihned zavolej veterináře .
Jak nemoci předejít : Pokud je kůň k této nemoci náchylný, musíš pozorně sledovat, co a kolik toho sní . Možná ho budeš muset v létě na nějaký čas zavřít do stáje a nechat ho vyhladovět . Sice to zní krutě, ale pořád je to lepší než tahle zlá choroba . Další způsob, jak mu zabránit v přejídání, je nasazení náhubku . Menší otvory ve spod náhubku mu dovolí spásat jen menší objem trávy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama