Březen 2008

A

31. března 2008 v 21:25 | Petra Kusá

A

jako Arogance
Na světě je velmi mnoho lidí, a tudíž velmi mnoho různých charakterů. Jsou například lidé, kteří se dlouho tváří, že jsou vaši nejlepší přátelé, ale ve chvíli, kdy to nejméně očekáváte, vám bodnou pomyslný nůž do zad. Takovéto lidi je možné označit jako arogantní, protože i když ví, že jim důvěřujete, oni vás jen využijí a pokusí se vás nějakým způsobem ponížit. Tito arogantní lidé ponižují a urážejí ostatní lidi z důvodu zakrytí vlastních nedostatků a z projevu povýšenosti nad druhými.

Nepořádek

25. března 2008 v 19:04 | Petra Kusá |  Literatura - Slohy
NEPOŘÁDEK
Každý máme srdíčko plné různých věcí. Lásky, nenávisti, zbytečností a také komůrek s těmi co máme rádi. V každé komůrce je jeden člověk a vše co k němu cítíme. Já mám těchto místnůstek málo, ale o to větších. Některé jsou plné těch co mám nejraději. A jiné zůstali prázdné po těch co z nich odešli. V některých komnatách je po nich ještě neuklizeno.
Jenom v jedné komůrce není nepořádek, ale přímo chaos. Byl v ní někdo koho jsem nikdy neviděla a přesto jsem ho měla ráda. Teď přišla tvrdá pravda o tom ,že ho NIKDY neuvidím. Nevím co s komůrkou udělám. Mám ji zničit? Zapomenout na ni? Nebo ji tam nechat topit se v tom chaosu? Vím, že nejlepší bude, když na komnatu nezapomenu, ale uklidím v ní. A budu se starat o to, aby na kliku od jejích dveří nikdy nepadal prach.
Lidé naším životem procházejí a zanechávají v něm stopy. Někteří větší a jiní menší. Je zvláštní, že jednou z těch největších stop v mém srdci udělal někdo koho jsem nikdy nepoznala. Ale stejně ji za nic na světě nezahladím a nechám ji tam. Proto, aby mi připomínala, že život je o ztrátách a nálezech a někoho kdo našel moji komůrku, zabydlel se v ní a potom nedobrovolně odešel.

Rozhovor s Emmou

25. března 2008 v 15:51 | Petra Kusá |  Harry Potter

Rozhovor s Emm

Redaktor - Řekni nám něco o zkouškách pro film HP. Měla jsi strach, byla jsi nervózní? Byla jsi překvapená, když ti řekli, že tě vybrali?
Emma - Byla jsem skutečně nervózní. Chtěla jsem tu roli tak moc. Nezkoušel vždy režisér, většina mých zkoušek se natáčela, některé zkoušky byly přímo z HP, u další jsem třeba vyprávění o sobě. Pak jsem byla tak rozčilená z toho, že tu roli mám, že jsem nevěděla, co mám dělat!
Redaktor - Jak změnilo hraní tvůj každodenní život?
Emma - Ne tak moc, mám ty samé přátele, dělám pořád ty samé věci.
Redaktor - Když jsi byla menší, snila jsi o kariéře herečky?
Emma - Když mi byly tři roky, natáčela mě moje babička na kameru a ptala se, jestli chci být princeznou, vílou, herečkou…a vidíte, vyplnilo se!
Redaktor - Jak často jsi se svou rodinou?
Emma - Ne tak často, jak bych chtěla, ale přicházím domů každý večer, jsem doma o víkendech.
Redaktor - Co máš nejraději na natáčení HP?
Emma - Ráda se dívám na natáčení. Mám ráda postavu, kterou hraju. Příležitosti, které mi to přináší. Lidi, kteří tu pracují se mnou, různá místa natáčení, je to vše úžasné.
Redaktor - Četla jsi všechny ty knihy? Která je tvá oblíbená?
Emma - Mám ráda HP knížky. Četla jsem třetí před natáčením HP 3.
Redaktor - Můžeš nám popsat tvůj natáčecí den?
Emma - Můj typický den vypadá asi takhle: vyzvednou mě, pak je make up, úprava vlasů, kostýmy - asi 4 hodiny, 3 hodiny vysvětlování role a hraní, 1 hodina na oběd, pak reklama, učení role.
Redaktor
- Bylo ve filmech něco vypuštěno, co bylo v knihách a tobě to tam chybělo?
Emma - Skutečně ne, dělá se tu výborná práce a vybírají se opravdu ty nejlepší kusy do filmu.

Redaktor - Uvažuješ hrát ve čtvrtém díle, který se bude natáčet, nebo chceš hrát jinde?
Emma - Budu hrát ve čtvrtém filmu a dál do budoucna se uvidí.

Tajná svatba

25. března 2008 v 15:43 | Petra Kusá |  Harry Potter
Na téma vztah Emmy a Dana se diskutuje hodně,ale tohla je už si krapet přehnané . V článku se dozvíte proč
Svatba Dana Radcliffa a Emmy Watson!!!
Ve vší tichosti proběhla neuvěřitelná svatba Daniela Radcliffa a Emmy Watson, krátce po jejích patnáctých narozeninách. Jejich dítě (pravděpodobně syn Alan) by se měl narodit kolem října. Veškeré informace o této neuvěřitelné události a o vývoji jejich vztahu se dozvíte v tomto článku.


Přání mnoha fanoušků byla vyslyšena. Dan Radcliffe a Emma Watson si "datum" řekli své ANO na přísně utajované svatbě, která se podle našeho informátora konala v pravé poledne, kdesi za Londýnem.
O jejich svatbě jako první informoval mezinárodní server harry.potter.jp - děkujeme našim dvoum japonským překladatelům - KnoXikovi a Misse.


Jejich první setkání prý nebylo nijak nabité emocemi, byli ještě děti, vlivem médií a popularity začali velice rychle dospívat. Emma Dana přede všemi přehlížela, nesmělý představitel Harryho Pottera byl však uchvácen její živelností.
Byla to však Emma, která když si přiznala, že Dana miluje, udělala první krok. Možná si pamatujete rozhovor, ve kterém přiznala, že Radcliffa znala již z filmu Agent z Panamy, kde jí učaroval, ale ještě před prvním setkáním se zapřísáhla, že na ní nesmí nic poznat. Přesto už z prvního filmu muselo být vystřiženo několik scén, kde - podle Columbuse - na Harryho jen civí... Režisér prvních dvou filmů Chris Columbus k tomu v rozhovoru pro britský list The Sun poznamenal:
"Práce s těma dvěma byla zpočátku hrozná, než získali profesionální odstup. Je zajímavé, že vstupem na scénu, jako by mezi nimi přelétla neviditelná jiskra. Mimo kameru řádili jak splašení - zvlášť Dan s Rupertem - ale ve chvíli, kdy spolu měli hrát, Dan zrudl a Emma hrozně přehrávala, aby zakryla, že se skoro třese. Naštěstí větší vrstva líčidla první Danovy natočené scény Emma se po první puse s Danem zklidnila."
Ano, o prvním polibku proběhlo několik fám, které vzhledem k jejich věku nikdo nebral vážně. Dan si vzpomíná na svých oficiálních stránkách, že se málem udusil, jak se bál dýchat. Emma prý své kamarádce přiznala, jak se bála, že ucukne protože ho "zahnala do rohu" - oba se s úsměvem shodují, že to rozhodně nebyla jen "dětská pusa".
Ve skutečnosti spolu začali více chodit až při natáčení Tajemné komnaty, tehdy se totiž Dan začal chovat jako muž - Emma o tom napsala při chatu news.bbc.com:
"Ze začátku to vypadalo, že kluk jsem já. Navrhovala jsem schůzky a většinou jsem na nich mluvila jen já."
Spammer81: Nepustil tě ke slovu?:-)
"Tak ne, bylo to nádherné, visel mi očima na rtech a já věděla, že ani netuší, co říkám. Říkal, že miluje jen melodii mého hlasu. Dokonce jsem mu několikrát přinesla slunečnici..."
Cho_Chang42: Ty jsi mu nosila kytky?!!!
"On jí vždycky jen držel a pak jsem ji na konci dostala já. Miluju slunečnice. Ale od Tajemné komnaty se ujal velení a myslím, že se mu podařilo mě zkrotit."
Jako bychom slyšeli smích Emmy za počítačem při chatu. Tajemná komnata byla tedy předělem spíš pro Dana. Jejich rozhodnutí, vzít se co nejdříve (nejpozději ihned:-)) ovšem přišlo před natáčením Azkabanu.

Když Rupert (Ron Weasley) svědčil u soudu pro zplnoletění pro Radcliffa, velmi přesvědčivě dokazoval, že u Dana nešlo o nějaký pubertální rozmar.
"Pár dní jsem u něj v přívěsu skoro bydlel. Křičel ze spaní, volal Emmu, pak se mi svěřil, že bez ní nemůže a nechce žít. Vyděsil jsem se, že si chce něco udělat, vypadal dost vyčerpaně, ale řekl mi, že se chtějí vzít a že pro to udělá všechno. Říkal, že tahle přetvářka před médii a při natáčení ho zabíjí."

Nakonec tedy rodiče i média postavili před hotovou věc. Samozřejmě jsme se zeptali, jak na to jejich zákonní zástupci reagovali.
Dan: "Táta to vzal sportovně, protože se taky skoro musel ženit, i když o čtyři roky později než já. Od mámy jsem dostal facku, ale nakonec se mi omluvila a teď už jenom vedeme boj o bydlení. Máma prostě chce, abychom bydleli u nich. Ale ani my s Emmou nechceme bydlet ani u jedněch rodičů. Nedělalo by to dobrotu."
Emma: "Naši to myslím nepřekousli doposud, ale sem na svatbu přišli a blahopřáli nám a táta mi řekl, že nám kdykoli rád pomůže. Věřím, že to máma zvládne, moc Dana miluju, je pro mě víc než rodiče."
Zdroj:atomickitten7.blog.cz

Rodina Potterů

25. března 2008 v 15:39 | Petra Kusá |  Harry Potter
Členové rodiny:
Harry James Potter: (* 31. července 1980) Narodil se v Godrikově dole. Jeho rodiči byli James Potter a Lily Potterová. Byli však zavražděni zlým černokněžníkem jménem Lord Voldemort. Harry útok přežil a byl vychováván u své tety a strýce. Vernon Dursley, Petunie Dursleyová i jejich syn Dudley Dursley byli mudlové a chovali se k Harrymu skoro celých deset let jako ke kusu hadru. Mezi čaroději je známou celebritou. Ačkoliv téměř nikdo (včetně něho) neví jak to udělal, stal se nejen jediným kdo přežil Voldemortův útok kletbou avada kedavra, ale navíc přitom Voldemorta těžce zranil. Důvodem jeho přežití byla oběť jeho matky. Navíc bylo předpovězeno, že Harry a Voldemort jsou spojeni - jeden zabije toho druhého (to ovšem není všeobecně známo, ale byl to důvod Voldemortova útoku na něj).Harry během svých školních let zničí všechny viteály (úlomky Voldemortovy duše ukryté do různých předmětů s nimiž je nesmrtelný) a Voldemorta zabije. O 19 let později sï vezme za manželku Ginny Weasleyovou a mají spolu tři děti: Jamese, Albuse Severuse a Lily.
Ginny Potterová, roz. Weasleyová: Ginny je nejmladší (* 11. 8. 1981) dcera Molly a Arthur Weasleyových. Ginny má 6 bratrů, Billa, Charlieho, Percyho, Freda a George a Rona, nejlepšího kamaráda Harryho Pottera. Ginny má hnědé oči a zrzavé vlasy, stejně jako všichni Weasleyovi. Patří do nebelvírské koleje.
Paní Weasleyová je v domácnosti, Ginnyin otec pracuje na Ministerstvu kouzel v odboru pro zneužívání mudlovských výtvorů. S Harrym se poprvé setkává ve svých deseti letech na nádraží King's Cross, rok před svým nástupem do Školy čar a kouzel v Bradavicích.
V prvním ročníku zde píše do deníku Toma Raddla a nevědomky plní jeho příkazy k otevření Tajemné komnaty. Zde se jí pak Voldemort pokusí zabít, ale Ron a Harry ji zachrání. Už od začátku roku je Harryho velká fanynka.
Ve svém čtvrtém ročníku se stane střelkyní a náhradní chytačkou nebelvírského famfrpálového družstva. V této době se s Harrym začne sbližovat a ve svých patnácti letech s ním začne přes Ronovy protesty chodit. Kvůli její bezpečnosti se Harry s Ginny rozchází, ale po pádu Voldemorta se zase dají dohromady. O pár let později se vezmou a mají spolu tři děti - Jamese, Albuse Severuse a Lily.
James Potter: (27. března 1960 - 31. října 1981) je to kouzelník, otec Harryho Pottera, manžel Lily Potterové. V letech 1971-1978 navštěvoval Bradavice v koleji Nebelvír, kterou také úspěšně reprezentoval ve famfrpálu na postu chytače. Mezi jeho největší přátele patřili Sirius Black, Remus Lupin a Peter Pettigrew. Vůči Severusi Snapeovi se choval velmi arogantně, a stali se z nich nepřátelé. Když později povstal Voldemort, Pettigrew mu zrádně odhalil úkryt Potterových. James Potter byl zavražděn, když se překvapen a neozbrojen pokoušel chránit svou rodinu.
Lily Potterová roz. Evansová: (* 30. ledna 1960 - † 31. října 1981) je matkou Harryho Pottera, jejím manželem je James Potter. Pocházela z mudlovské (nekouzelnické) rodiny a její starší sestrou byla Petunie Dursleyová, která Harryho později vychovávala. O tom, že je čarodějka, jí pověděl Severus Snape, který byl většinu času v bradavické škole jejím nejlepším přítelem. V letech 1971 až 1978 navštěvovala Bradavice, patřila do nebelvírské koleje. Po dokončení studií se vdala za Jamese a přestěhovali se spolu do Godrikova Dolu. Lily byla ve škole oblíbená u spolužáků i učitelů, velmi dobrá byla v přípravě lektvarů. Ona i její manžel byli zrazeni Petrem Pettigrewem, který prozradil jejich úkryt lordu lordu Voldemortovi. Lilly Potterová byla zavražděna spolu s manželem, její láska však i posmrtně ochraňovala jejího syna.
Petunie Dursleyová roz. Evansová: je teta Harryho Pottera. Je popisovaná jako hubená blondýna s téměř koňským obličejem a velmi dlouhým krkem, který používá k tomu, aby špěhovala své sousedy. Celá její rodina, včetně jí, byli mudlové, kromě její sestry Lily, na kterou podle jejích slov byli rodiče velmi hrdí, jen ona poznala, jaká je zrůda. V sedmém díle ale vyjde najevo, že Petunie své sestře záviděla a chtěla se do Bradavic dostat také, dokonce napsala dopis Brumbálovi. Brumbál jí velmi zdvořile odepsal, že ji bohužel přijmout nemůže a od té doby začala Petunie nenávidět svou sestru a všechno magické. V dopise, který Lily Potterová psala Siriusi Blackovi, se Lily zmiňuje o tom, že Harry rozbil vázu od Petunie a dodáva, že jí není škoda. To napovídá, že sestry byly v té době stále v kontaktu a dokonce si posílaly dárky, i když byl jejich vztah chladný. Dursleyovi dávali dárky později i Harrymu, i když nikdy nebyly nějak hezké či cenné.
Když se Harry objevil přede dveřmi Dursleyových, byl u něho dopis od Brumbála, ve kterém jim oznamoval, že jeho rodiče zemřeli a že se jeho matka pro Harryho obětovala a že, když bude bydlet do své plnoletosti u svých posledních žijících příbuzných, bude tak chráněn před nebezpečím. Dursleyovi se chlapce sice ujali, ale nikdy se k němu nechovali dobře s tím, že z něj tak dostanou ty kouzelnické nesmysly, ani mu neřekli skutečný důvod smrti jeho rodičů, tvrdili, že zahynuli při autonehodě.
V pátém díle Petunie dostane Huláka od Brumbála, díky němuž zabrání Vernonovi, aby Harryho vyhodil z domu. V rozhovoru po tomto dopise vyjde najevo, že Petunie ví o kouzelnickém světě více, než se myslelo - ví co jsou to mozkomorové a Azkaban. Když se jí Harry zeptá, jak to ví, odpoví, že slyšela toho odporného kluka, jak to říká Lily. Když Harry řekne, že když mluví o jeho rodičích, mohla by použít jména, neodpoví. V sedmém díle vyjde najevo, že nemyslela Jamese Pottera ale Severuse Snapea. Snapeovi totiž bydleli nedaleko Evansových a Lily a Snape se znali a nějakou dobu byli přáteli.
Když se se svým synovcem v sedmém díle loučí, skoro mu popřeje hodně štěstí, ale kvůli své nenávisti magie to nedokáže. Je naznačeno, že se poté už nikdy neviděli.
Vernon Dursley: je to strýc Harryho Pottera, manžel Petunie, sestry Harryho matky. Je popisován jako velký, obézní muž s knírkem, který nemá skoro žádný krk. Je hlavou rodiny a často Harrymu vyhrožuje, Dudleyho rozmazluje. Je ředitelem firmy Grunnings, která vyrábí vrtačky. Je to mudla, který nesnáčí jakékoli kouzelné věci, především svého synovce, kterého se spolu s ženou ujali, když mu byl jeden rok. Nedali mu žádné informace o kouzelnickém světě a ani mu neřekli pravý důvod smrti jeho rodičů. Narozdíl od Petunie, která alespoň občas projeví k Harrymu velmi nepatrnou lásku, Vernon Harryho nejspíš nenávidí. Jeho nenávist je tak velká, že na začátku pátého dílu chce Harryho vyhodit z domu, i když ví, že mu venku hrozí smrtelné nebezpečí. Zdá se ale, že svou ženu a syna miluje - láska k synovi se projevila v pátém díle po napadení mozkomory, k Petunii, když se ji snažil chránit před kouzelníky vlastním tělem. V sedmém díle, když se Vernon s Harrym loučí, tak mu skoro podá ruku, ale kvůli své nenávisti k němu a k magii od toho upustí. Je naznačeno, že po této události se Harry a Vernon už nikdy neviděli.
Dudley Dursley: je jediný syn Vernona a Petunie Dursleyových, Harryho jediný bratranec. Je popisován jako velmi velký, blonďatý chlapec, který byl od malička velmi rozmazlován svými rodiči. Harryho nemá rád a je k němu sprostý a krutý. Velký, sprostý, agresivní a sobecký, ale když chce něco po svých rodičích ví, jak toho dosáhnout a dokáže být zdvořilý a hodný. S Harrym chodili do stejné školy, kde se Dudley zasadil o to, aby Harryho neměl nikdo rád, napadal ho se svou partou. Nikdo si totiž nechtěl Dudleyho znepřátelit. Každý se ho totiž bál kvůli jeho síle a velikosti. Harry ho nejdříve popisuje jako velké prase v paruce, později tvrdí, že dosáhl velikosti mladé kosatky. Později je o něm uvedeno, že začal boxovat, kouřit a spolu se svou partou týrat malé děti.
V prvním díle Dudley spadne do klece hada v zoo, poté, co Harry omylem kouzlem odstraní sklo, které oddělovalo návštěvníky a zvířata. Později mu Rubeus Hagrid přičaruje prasečí ocásek, který mu později v Londýně odstraní. Ve čtvrtém díle Dudleyho šířka překoná výšku a celá rodina kvůli tomu na doporučení zdravotní sestry z jeho školy musí držet dietu. Pak, když si pro Harryho přijdou Weasleyovi sní karamelu Jazyk jako jelito dvojčat Weasleyových kvůli kterému se mu zvětší jazyk, což pak musí pan Weasley odstraňovat.
V pátém díle Harryho a Dudleyho napadnou mozkomorové, které poslala Dolores Umbridgeová. Dudley zkolabuje a Harry je zachrání Patronovým zaklínadlem, odvede ho domů. Nejdřív si myslí, že je přivolala Harry, ale později si uvědomí, že ne. Tento zážitek Dudleyho změní (Rowlingová uvedla, že Dudley viděl jako nejhorší vzpomínku to, jaký skutečně je). Harry si toho ale až do sedmého dílu nevšimne. V tom je Dudley jediný Dursley, který popřeje Harrymu hodně štěstí, potřese mu rukou a poděkuje mu za záchranu života. Harry, stejně jako Petunie a Vernon, je potěšen tímto nečekaným činem. Pak si Harry uvědomí, že se asi Dudley pokoušel během tohoto léta zlepši vztahy s bratrancem - např. mu položil šálek čaje přede dveře (Harry si původně myslel, že to byla nástraha).
Rowlingová později uvedla, že Dudley a Harry se nadále stýkali, Dudley měl děti, které se navzájem s Harryho dětmi neměly rády, ale znaly se a když se setkali společně, seděli v trapném tichu.
další rodiny jako např. Weasleyovi
James Sirius Potter je nejstarším dítětem Harryho a Ginny a je nejméně o rok starší než jeho bratr Albus. Je pojmenován po Harryho otci a kmotrovi. V knize je uvedeno, že má podobnou povahu jako jeho strýc Ron, protože považuje za velkou údalost, když se jeho sestřenice Victoire Weasleyová líbá s Teddym Lupinem, synem Remuse Lupina a Tonksové, Harryho kmotřencem. Je také podobný dalším svým strýcům Fredovi a Georgeovi, protože svému otci tajně vzal Pobertův plánek, který chtěl Harry před svými dětmi utajit.
Albus Severus Potter je druhým synem Harryho a Ginny a v epilogu sedmého dílu jede poprvé do Bradavic. Je pojmenován po dvou bradavických ředitelích - Albusi Brumbálovi a Severusi Snapeovi. Kvůli vtipům svého bratra se bojí, že bude zařazen do Zmijozelu, ale jeho otec mu řekne, že ho nebudou mít kvůli tomu méně rádi a že jeden z ředitelů, po kterém je pojmenován, chodil také do Zmijozelu a byl to možná ten nejstatečnější člověk, jakého znal. Také mu řekne to, co ještě žádnému svému dítěti neřekl, že ho chtěl moudrý klobouk také zařadit do Zmijozelu, ale on si to nepřál, a tak ho zařadil do Nebelvíru. Albus se z Harryho dětí podobá svému otci nejvíce a také jako jediný zdědil zelené oči Harryho matky.
Lily Lenka Potterová je jediná dcera a nejmladší dítě Harryho a Ginny. Je pojmenována po Harryho matce a dobré přítelkyni jejích rodičů Lence Láskorádové. Vypadá jako její matka a babička Molly. Doprovází rodiče, když posílají své dva syny do Bradavic v epilogu sedmého dílu.
Pan a paní Potterovi
Harryho prarodiče z otcovy strany se v knize nikdy neobjevili. Harryho otec James byl jejich jediným dítětem, ale přijali i Siriuse Blacka, když utekl z domova a chovali se k němu jako ke svému druhému synovi. Zemřeli pravděpodobně krátce před Harryho rodiči. Potterovi byli čistokrevnou kouzelnickou rodinou.Pan a paní Evansovi
Harryho prarodiče z matčiny strany se objevili v knize v sedmém díle ve vzpomínce Severuse Snapea, když vyprovázeli Lily na cestu do Bradavic. Podle knihy byli prý velmi hrdí na to, že je jejich dcera čarodějkou.
Příbuzenství mezi Potterovými a Gauntovými
Harry a Voldemort jsou vzdálenými příbuznými. Harry je totiž potomkem nejmladšího z bratru Peverellových - Ignotuse, který si přál neviditelný plášť, a Voldemort zase, podle Rojvola Gaunta potomek prostředního bratra - Cadmuse, který si přál kámen života.
Zsdroj:www.harrypotter-ba.blog.cz

Pablo Piccaso

20. března 2008 v 20:56 | Petra Kusá

Venuše

20. března 2008 v 20:51 | Petra Kusá
Giorgio Barbarelli (Giorgione) - Spící Venuše
cranach-venuse-vyska.jpg

Leonardo da Vinci

20. března 2008 v 20:43 | Petra Kusá |  Životopisy

Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci (toskánsky Lionardo) (15. dubna 1452 Anchiano u Vinci - 2. května 1519 Cloux u Amboise) byl všestrannou renesanční osobností. Stal se významným malířem, sochařem, architektem, přírodovědcem, hudebníkem, spisovatelem, ...
Byl nemanželským synem notáře Sera Piera a venkovanky Catariny. Otec jej ale uznal za vlastního a zajistil mu všeobecné vzdělání. O jeho dětství se nedochovaly žádné zápisy, a tak se o jeho mladických letech můžeme pouze dohadovat. O mladém Leonardovi se ví jen tolik, že byl příjemného vzhledu a tak silný, že mohl ohýbat železné pruty.
Pravděpodobným příběhem z dětství je příhoda s kusem hrubého prkna, které dal jakýsi kupec Leonardovu otci, aby naň vymaloval třebas srdce. Leonardo však odmítl tuto trivialitu a údajně jej vyšperkoval dokonalými zobrazeními mýtických oblud, jichž se všichni báli. Ser Piero pak s velkým výtěžkem prodal tuto malbu židovi a původnímu kupci dal pouťovou kresbu srdce, čehož si ten chudák ani nevšiml.
1457-1466 - Chodil ve Vinci do školy, poznával přírodu a začínal malovat.
1466 - Přestěhoval se s otcem do Florencie.
V letech 1469-1472 byl pak žákem výtvarníka Andrei del Verrocchia ve Florencii společně s Botticellim, Peruginem a Lorenzem di Credi. U něj získal technickou dovednost, naučil se funkčnímu, přesnému a objektivnímu zobrazování předmětů.
Kolem r. 1472 Leonardo maluje tvář anděla a krajinu v pozadí Verrocchiova obrazu Křest Kristův.
Roku 1472 byl podle písemných záznamů přijat do cechu malířského San Luca.
1472-1476 pracoval jako tovaryš ve Verrocchiově dílně.
1473 - Výkres krajiny je první podepsanou a datovanou Leonardovou prací.
Před 1476 - Samostatně maluje obrazy Zvěstování (nyní ve Florencii), Madona s karafiátem, portrét Ginevry Benci aj.
1476 - Leonardo byl obviněn z nedovolených (homosexuálních) styků a vyslýchán. Proces byl zastaven.
Kolem 1478 - Maloval druhé Zvěstování (dnes v Paříži) a začal další obrazy Madon (snad Madona Benois aj.)
1478 - Leonardo dostal zakázku na obraz pro kapli sv. Bernarda, ale nesplnil ji. Do téhož roku patří spiknutí Pazziů proti Medicejským, války proti Florencii. Leonardo se zabýval vojenským inženýrstvím.
1478-1518 - Zpracovával Codex Atlanticus.
1479 - Leonardo nakreslil oběšeného Bernarda Bandiniho Baroncelliho, vraha Giuliana de Medici.
1481 - Leonardo podepsal smlouvu na obraz Klanění králů, rozpracoval jej, ale nedokončil. Též začal obraz sv. Jeronýma na poušti.

Milánské období

V roce 1482 odešel na pozvání vévody Lodovica Sforzy z Florencie do Milána. V těchto letech kolem sebe shromažďuje skupinku následovníků, z nichž někteří mu zůstávají věrni až do konce života. Ve Florencii nikdy takový obdiv nenalezl, neb jeho osobitý styl byl pro tu dobu příliš novátorský a nepokrokový skepticismus Florenťanů mu tak nikdy nemohl poskytnout uznání, kterého by zasluhoval.
Jeho styl byl rovnovážným pojetím mezi silnými poetickými city a vůlí umělce, naplněný jedinečným mysticismem gest. Leonardo odmítá geometrickou formu perspektivy. Aby vytvořil hluboký pohled do krajiny v obraze, využívá volně kompozice bohatých vztahů všeho živého na plátně. Ve svých obrazech vyjadřuje vnitřní dynamiku postav v esovitém tvaru těla, který se tak stává jedním ze základních modelů pro klasické figury šestnáctého století. Leonardo tak vytváří ojedinělý jazyk génia své doby.
Kolem roku 1483 Leonardo začíná svoje studium aerodynamiky a fyziky, anatomie, meteorologie, astronomie a kosmografie. Zajímá se o Pythagorovu matematiku, již si brzy osvojuje a činí ji základem vlastních bádání. Poznatky získané prostřednictvím vědeckého zkoumání byly využity k dramatickému efektu celé kompozice. Umění a věda se tak pro Leonarda stávají nerozlučné hodnoty.
Roku 1487 se zúčastnil architektonické soutěže na model kupole nad křížením milánského Dómu. Všechny podané návrhy byly však příliš nové a smělé, a tak byl Dóm dokončen podle plánů, které byly více v gotickém duchu.
V roce 1495 započal práci na Poslední večeři. Užil nové techniky s temperou a olejem. Tato volba se však ukázala jako nešťastná, neboť dílo brzy zchátralo. Již v půli šestnáctého století bylo popsáno jako úplně zničené, a tak Poslední večeře byla podrobena mnoha pokusům o opravu. Leonardova kompozice obrazu vyzařuje tajemné, téměř esoterické rozměry, divák je pozván do světa citu a nekonečné dynamiky světla. Volba barev se stává prostředkem k popsání atmosféry, jemná kombinace světla a stínu vytváří novou formu a podporuje představivost diváka. Postavy na plátně jsou zobrazeny typicky renesančním stylem a ve svých kombinacích s pozadím získávají na konečném dojmu monumentality a rovnováhy.
V roce 1499 byli ale Sforzové z Milána vypuzeni a Leonardo odchází do Benátek.

Období putovatelské

V letech 1500-1507 pobýval ve Florencii. Roku 1500 se zjara Leonardo pět usídlil ve Florencii. Pobýval u matematika Pacioliho, pro jehož dílo o božské proporci a architektuře údajně měl ilustrovat. V nemocnici Panny Marie konal svá anatomická studia; zabýval se otázkou regulace řeky Arna ve spojitosti s vysušením močálů. K otázce Sforzova pomníku se mohl vrátit až v roce 1503, kdy mu bylo uloženo vysokou radou města Florencie, aby v novém sále vládní budovy vymaloval obraz Bitva u Anghiari. V letech 1503 až 1506 maloval obraz Mona Lisa, patrně jeden z nejslavnějších obrazů světového malířství.
V letech 1506-1513 působil opět v Miláně.
1513-1514 v Římě, kde žil v paláci Guiliana de' Medici (mladšího bratra tehdejšího papeže Lva X.) a jako jeho chráněnec dostával pravidelný plat, což bylo pro Leonarda, který se do té doby i přes svůj věhlas často potýkal s bídou, velmi vítaná změna. Řím byl tehdy jednou velkou bottegou a konkurence zde byla obrovská.
Od roku 1516 až do své smrti žil ve Francii na pozvání krále Františka I.

Výtvarná díla

Architektura
Není známo žádné Leonardovo zachovalé architektonické dílo. Ve svých zápisnících nám zanechal mnoho plánů na nejrůznější budovy, ale pravděpodobně žádný z nich nerealizoval.
Jak již bylo řečeno výše, zúčastnil se roku 1487 neúspěšně soutěže na model kupole nad křížením milánského dómu. Ze zlomku početných analytických náčrtků se však dá tušit, že se Leonardo zaníceně zabýval teoretickým bádáním, jehož výsledkem měl být architektonický ideál.

Sochy a plastiky

Model jezdeckého pomníku Francesca Sforzy - samotný pomník, resp. jeho monumentální hliněný předobraz v nadživotní velikosti byl ještě před odlitím do bronzu zničen francouzskými vojáky při okupaci Milána.

Kodexy

Leonardo se během svého života pokusil sepsat několik knih o různých oblastech svého poznání. Jeho poznámky jsou však značně neucelené a roztříštěné. Literární odkaz Leonardův obnášející asi 7000 stránek byl později sebrán a dnes jej pod kodifikovanými názvy lze najít ve význačných galeriích či různých evropských knihovnách ale i u soukromých sběratelů (např. Bill Gates). Víme, že Leonardo připravoval veledílo o anatomii, malířství, přírodě, světlu a stínu. Bohužel však žádný z jeho poznámkových cyklů nedospěl k ucelenější a publikovatelné formě. Kdesi se Leonardo zmínil, že napsal 120 resp. 114 knih. Míněny jsou patrně poznámkové bloky, které psal florentským nářečím tedy jazykem obecným (volgare).
O letu ptáků
O pohybu a měření vody
O malířství
O perspektivě a proporcích

Anatomické studie

Značnou část svého života věnoval Leonardo studiu anatomie. Nezůstalo jen u lidské anatomie, v jeho náčrtcích můžeme nalézt i koně a jiná zvířata. Plánoval ostatně jako u většiny svých poznámek vydání souborného spisu. Leonardo získával vědomosti o stavbě lidského těla z četných pitev, které prováděl. Byl ovšem udán svými odpůrci, a tak byl jeho výzkum zakázán papežem Lvem X. Přesto svým studiem výrazně ovlivnil tehdejší anatomické a fyziologické názory.

Vynálezy

Leonardovy vynálezy lze rozdělit do čtyř základních skupin:
létací stroje
pracovní nástroje
válečné stroje
s vodou související vybavení

Díla

Mona Lisa
Poslední večeře
Madona ve skalách
Vitruviova figura
Dáma s hranostajem
Autoportrét

Harry Trottel a Kámen MUDr. Tse

5. března 2008 v 15:26 | Petra Kusá

Nikolas Flamel

4. března 2008 v 16:36 | Petra Kusá |  Harry Potter

Nikolas Flamel (1330-1417), Francouz, který se podle pověsti přípravy Kamene Mudrců naučil ze starého alchymického traktátu, který nalezl a tak přišel k nesmírnému bohatství, jež ale věnoval na dobročinné účely. Flamel je znám především svým traktátem Kniha Nikolase Flamela, obsahující výklad k figurám Knihy Abraháma Žida. Další pozoruhodné spisy jsou např.: Le Desir Désiré, Explication des figures du cimeti`ere des Innocents

Michael Scott: Alchymista

Michael Scott: Alchymista
Skutečnost: Nikolas Flamel se narodil v Paříži, 28. září 1330. Téměř po sedmi stech letech je uznán jako největší alchymista své doby. Říká se, že objevil tajemství věčného života. Záznamy dokládají, že umřel v roce 1418. Ale jeho hrobka je prázdná.

Legenda: Nikolas Flamel žije. Už staletí si vyrábí elixír života a recept na něj je ukryt v knize mága Abraháma. Flamel je strážce této knihy. Pokud by se však dostala do nesprávných rukou, mohlo by to zničit současný svět. Přesně toto plánuje Dr. John Dee, a proto usiluje o získání starého rukopisu. Zdá se, že lidem na ničem nezáleží, a možná pak už bude pozdě.Jestliže je výklad proroctví správný, pak jedině Sofie a Josh Newmanovi mohou svět zachránit.

Euromedia Group - Knižní klub, překlad Zuzana Zábrodská, 400 str., váz., 299 Kč
Je to fakt super knížka, už se těším na druhý díl.